Prepoznavanje lica u supermarketima: Softver radi punom parom!
Sve više ljudi koristi parking mesta ispred supermarketa iako tamo zapravo ne kupuju. Zbog toga su u nekim nemačkim gradovima Rewe, Aldi i drugi trgovinski lanci postavili video nadzor, a jedan supermarket otišao je i korak dalje i pokrenuo softver za prepoznavanje lica.
Povuci – Potegni! Uskoro i mališani pod budnim okom objektiva
Brojni bezbednosni incidenti u vrtićima obeležili su 2022.godinu a kako su medijski propraćeni, izazvali su veliko zaprepašćenje i burne reakcije građana. Očekuje se da će video nadzor i fizičko obezbeđenje biti uvedeni kao obaveza u predškolske ustanove.
ISTINA – IZAZOV: Procena rizika i najčešće identifikovani problemi u kompanijama
Akt o proceni rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja je strateški dokument koji prestavlja sveobuhvatnu analizu korporativne infrastrukture na osnovu koje se gradi bezbednosna strategija i sprovodi plan obezbeđenja što uključuje mobilisanje svih neophodnih organizacijskih i eksternih resursa.
Zakonom je definisana obaveza privrednih društava da realizuju procenu rizika, kako bi se nakon Procene mogao koncipirati i implementirati Plan obezbeđenja sa planom tehničke zaštite, projektovanje, izvođenje, nadzor, servisiranje i održavanja opreme za tehničku zaštitu.
U vezi sa tim, sledi lista najčešćih problema sa kojima Organizacije doslovno muče muku, a da toga nisu ni svesne. Evo koji su to najčešći rizici prisutni u vašem poslovanju
TOP saveti za Vaš biznis! Smanjite incidente već sada – izgradite bezbednosnu kulturu kod...
Prvi i najvažniji korak ka izgradnji sveobuhvatnog sistema bezbednosti koji obuhvata identifikaciju, analizu, ocenu i tretamn 11 grupa rizika u organizaciji je Procena rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja, koja, između ostalog ima uticaj i na formiranje i nadgradnju bezbednosne kulture. Procenom se vrši skeniranje svih mogući rizika i predstavlja bazu za vršenje procene uticaja na zaštitu podatka o ličnosti (kada je ona potrebna), regulaciju svih aktivnosti u domenu obrade i zaštite podataka, procenu IKT sistema, koji danas u savremenoj eri tehnologije predstavlja okosnicu današnjeg poslovanja.
PROCENA RIZIKA: Alat strateškog planiranja
Sistemi fizičke i tehničke zaštite izvedeni i angažovani bez prethodne procene rizika ne mogu biti validni imati svoju funkcionalnu primenu jer nisu usaglašeni sa zakonom. Takođe predstavljaju rizik po korisnika jer se njihovom upotrebom vrši neovlašćeno snimanje, profilisanje i prikupljanje podataka o zaposlenima, klijentima, posetiocima i trećim licima, čime se krši Zakon o zaštiti podataka o lčnosti / GDPR.
DA KAMERE NE BUDU SAMO DEKOR: Uredba Vlade predviđa veće kazne za loše obezbeđenje...
U odnosu na akt donet pre šest godina, izmenjena Uredba o minimalnim tehničkim uslovima kod obavezne ugradnje sistema tehničke zaštite u bankama i drugim finansijskim organizacijama, usvojena na poslednjoj sednici Vlade, predviđa dvostruko veće penale za neispunjavanje zakonskih kriterijuma. BANKE i druge finansijske organizacije plaćaće kazne od 500.000 do dva miliona dinara ako ne donesu akt o proceni rizika.
Zašto je procena rizika važna za maloprodajne objekte i šoping centre?
Po završetku Procene rizika, pristupa se izradi i sprovođenju Plana obezbeđenja koji treba biti orjentir bezbednog postupanja u organizaciji. Plan sadrži specifične porcedure koje odgovaraju svakom preduzeću na osnovu dinamike rizika, prirode poslovanja, utvrđenog stanja bezbednosti, uključujući specifične metode za sprečavanje krađe i druge bezbednosne probleme.
Nove tehnologije u industriji zaštite od požara za 2020. godinu!
Rastuća kompleksnost današnje infrastrukture i potražnja za održivijim rešenjima takođe “podgrevaju“ potrebu za inovacijama. Srećom, mnoge kompanije prednjače u razvoju rešenja za bolje, sigurnije i efikasnije načine za sprečavanje i gašenje...
Zašto je ISO 14001 bitan za vaše poslovanje?
Šta predstavlja ISO 14001?
ISO 14001 je međunarodni standard koji utvrđuje zahteve za efikasnim sistemom upravljanja i pruža okvir koji organizacija može slediti u upravljanju zaštitom životne sredine (EMS).
ISO 14001 pripada familiji...
Kako smanjiti rizike od ekoloških katastrofa?
Ekološke katastrofe, veoma često su posledice nedovoljnog ulaganja u bezbednost, posledica ljudskog falkotra (ne/intencijalnog), koje dovode do ozbiljnih konsekvenci, a znatno premašuju troškove preventivnih mera.. Za mnoge kompanije glavni incidenti su...