Alati bolji od FBI: Svako može da vas nađe u dva klika!
Svako ko koristi biometrijske alate za pronalaženje osoba, može identifikovati vaše slike iz baza podataka, da naglasimo - bez vašeg znanja i pristanka. Da li smo voljnim postavljanjem fotografija na socijalnim mrežama ipak dali pristanak ili je javna dostupnost ovakvih alata nezakonita i neetična?
DEEP FAKE: Da li ćemo odgovarati za krivična dela koja nismo počinili?
Jedno od gorućih pitanja je odgovornost za krivična dela koja nisu počinjena, ali se prikazuju kao stvarna uz pomoć generativne veštačke inteligencije, poznatije kao 'deep fake' tehnologija.
Uticaj 5G tehnologije na bezbednost: Prednosti i izazovi
5G otvara nove mogućnosti u svim segmentima tehnologije, ona takođe donosi nove izazove. Saznajte koje su prednosti i izazovi 5g mreže.
BIOMETRIJA POD LUPOM: Tehnički, pravni i etički izazovi biometrijske tehnologije
Biometrija se sve više koristi za povećanje bezbednosti kompanija, ali, zasigurno povlači tehničke, pravne i etičke rizike kojima se moramo pozabaviti pre upotrebe.
STIŽE NOVI TREND: Biometrija stupa na snagu – Podizanje gotovine samo otiskom prsta!
Bankarske i druge kartice sa čipovima i pin kodovima koje vlasnici unose prilikom plaćanja i podizanja novca polako odlaze u istoriju, jer banke polako prelaze na izdavanje biometrijskih platnih kartica.
Koliko je bezbedna digitalna vozačka dozvola? Evo šta treba da znate
Vaš telefon ćete morati da čuvate kao oči u glavi. To više nije samo telefon već postaje virtuelni dokument kojim potvrđujete vaš identitet i pravo da upravljate određenim tipom vozila bez pokazivanja dosadašnje, konvencionalne, plastične kartice. Ako izgubite telefon, vaša vožnja biće okvalifikovana kao nelegalna, osim ako sa sobom niste poneli i plastičnu ID saobraćajnu dozvolu.
Zaviri u drugi svet! SMART naočare – Prozor u budućnost
Možda izgledaju kao obične naočare, ali ovi smart uređaji zasigurno to nisu i omogućavaju korisnicima da dožive vizuelne efekte proširene stvarnosti i povežu se sa virtuelnim svetom oko sebe.
VEŽITE SE: Stiže nova stvarnost, a stižu i rizici
Fascinantna tehnološka dostignuća nude nam pregršt najrazličitijih i naizgled nestvarnih mogućnosti u kojima mašta ima apsolutnu dominaciju, u kojima možemo apsolutno sve. U vezi sa tim pojavio se novi talas zabrinutosti i kritika upravo zbog projekta virtuelne stvarnosti koji razvija Meta, nekadašnji Facebook. Kako se navodi u pitanju su nepoznate tehnologije koja sa sobom donose nepoznate opasnosti.
5G tehnologija – rešenje saobraćajnih gužvi
Mobilnost je stvar od ključne važnosti u gradovima. Prema Ujedinjenim nacijama (UN), do 2050. godine u gradu će živeti 68% svetske populacije, pa će ista biti još važnija u budućnosti. Predviđa se da će 2023. godine 5G mreža dostići približno 39% svetske populacije sa 3.050 miliona ljudi. Do 2024. godine procenjuje se da će mrežu koristiti 3.600 miliona. Takođe Svetska banka procenjuje da će se do 2030. godine globalno voziti više od 1,2 milijarde automobila. Iz tog razloga u daljem tekstu biće razmatrano na koji način pametni automobili mogu doprineti poboljšanju mobilnosti zajedno sa prednostima 5G tehnologije.
IZAZOVI I TRENDOVI NANOTEHNOLOGIJE KROZ PRIZMU SAJBER BEZBEDNOSTI
Nanotehnologija je interdisciplinarna inženjerska nauka sadašnjosti i budućnosti. Po default-u, upotreba tehnologije traži rešenje za problem, no ponekad se čini da je nanotehnologija rešenje koje traži problem. Iako se mnogo špekuliše...