Zašto nekome stiže kazna za prekoračenje brzine, a nekome ne?

Prema iskustvima koje su vozači podelili, kazne obično stižu samo kada se brzina prekorači za više od 20 km/h. Međutim, zanimljivo je da se nejednako primenjuju pravila, a to zavisi od različitih faktora, kao što su lokacija, vrsta kamere i specifična pravila u određenim područjima.

13
Zašto nekome stiže kazna za prekoračenje brzine, a nekome ne?
- Sponzor članka -hikvision srbija

Vozači u Hrvatskoj ponovo postavljaju pitanje o granici tolerancije saobraćajnih kamera i o tome kada stvarno dolazi kazna za prekoračenje brzine. Na internetu je nedavno pokrenuta diskusija o ovoj temi, koja je izazvala lavinu komentara i razmena iskustava među vozačima.

Prema iskustvima koje su vozači podelili, kazne obično stižu samo kada se brzina prekorači za više od 20 km/h. Međutim, zanimljivo je da se nejednako primenjuju pravila, a to zavisi od različitih faktora, kao što su lokacija, vrsta kamere i specifična pravila u određenim područjima. Na primer, vozači smatraju da kamere na mestima sa ograničenjem do 100 km/h tolerišu 10 km/h više, dok kamere na mestima sa višim ograničenjima, kao što su auto-putevi, mogu tolerisati i 10% prekoračenja.

Svi komentari imaju zajednički zaključak: vozači koji voze brže, ali ne prelaze određenu granicu (oko 20 km/h više od dozvoljenog), obično ne dobijaju kaznu. Takođe, komentari sugerišu da se pravila razlikuju u zavisnosti od grada ili županije, a primeri iz Zagreba, Varaždina, Koprivnice i Bjelovara potvrđuju ovu tezu.

Međutim, interesantan je i komentar jednog saobraćajca koji navodi da kamere zapravo reaguju tek kada vozač prekorači brzinu za više od 30 km/h. Po njegovim rečima, vožnja od 79 km/h u zoni sa ograničenjem 50 km/h još uvek ne bi trebalo da izazove kaznu, dok bi vožnja od 81 km/h već bila kažnjiva. Ovo se bazira na njegovom iskustvu, ali je važno napomenuti da ovo nije zvanično pravilo i da se može razlikovati od regije do regije.

Pored toga, postoje i tehnička objašnjenja kako kamere „obračunavaju“ brzinu. Za brzine do 100 km/h, kamere „skidaju“ 10 km/h, dok za veće brzine mogu oduzeti 10% od stvarne brzine. Za vožnju ispod 50 km/h, tolerancija može biti samo 3 km/h, čime se uzimaju u obzir mogućnosti greške u merenju. Ove tehničke smernice su često korišćene kao osnov za određivanje kada se aktiviraju kazne.

Na kraju, važno je napomenuti da se svi ovi detalji mogu promeniti u zavisnosti od županije, jer lokalna policija može primenjivati različite prakse. Tako, iako postoje određene smernice, konačna presuda o tome hoće li kazna biti izrečena često zavisi od specifičnih okolnosti na terenu i zakonskih tumačenja u pojedinim područjima.

5/5 - (2 votes)
IZVORBlic
Prethodni članakBALKAN SECURITY EXPO 2025 – NOVI TERMIN: 5–6. NOVEMBAR, BEOGRADSKI SAJAM
Sledeći članakŠPANIJA U MRAKU: Kratak reset ili povratak na početak?