APPLE: 20 dolara i „Izvini“ za kompromitaciju intime i privatnosti – Ko je sve slušao vaše privatne razgovore preko asistenta SIRI?

Apple je priznao grešku, izvinjenje i ponudio novčanu odštetu. Da li su izvinjenje i 20 dolara dovoljni da izbrišu prisluškivanje koje je izmaklo kontroli prilikom testiranja asistenta Siri?

13
APPLE: 20 dolara i „Izvini“ za kompromitaciju intime i privatnosti - Ko je sve slušao vaše privatne razgovore preko asistenta SIRI?
Photo: Forbes
- Sponzor članka -hikvision srbija

Kontrola kvaliteta izmakla kontroli

Apple je pristao da plati 95 miliona dolara kako bi se oslobodio tužbe koja ga tereti za snimanje privatnih razgovora korisnika putem svog pametnog asistenta Siri. Prema tužbi, izvođači angažovani od strane Apple-a navodno su slušali poverljive informacije, uključujući medicinske podatke, privatne razgovore, pa čak i intimne trenutke u stanju mirovanja telefona, a sve to, dok su radili na kontroli kvaliteta Siri.

Da li mi neko prisluškuje telefon? 5 signala da imate društvo

Šta je SIRI?

Siri je virtualni asistent razvijen od strane kompanije Apple. Ovaj pametan asistent koristi veštačku inteligenciju kako bi korisnicima pomogao u obavljanju različitih zadataka putem glasovnih komandi. Siri je prisutna na većini Apple uređaja, uključujući iPhone, iPad, Apple Watch, Mac, HomePod i druge uređaje. Korisnici mogu Siri da koriste za:

  • Pitanja i odgovore: Korisnici mogu postavljati pitanja o vremenskim prilikama, definicijama, informacijama o vestima i još mnogo toga.
  • Slanje poruka: Siri može poslati tekstualne poruke, e-mailove i obaviti pozive bez potrebe za dodirom ekrana.
  • Podešavanje podsetnika i alarma: korisnici mogu postaviti podsetnike, alarme ili obaveštenja za određene zadatke.
  • Kontrola uređaja: Siri može kontrolisati funkcije uređaja, kao što su paljenje svetla, upravljanje reprodukcijom muzike, podešavanje glasnoće i mnoge druge stvari.
  • Navigacija: Korisnici mogu zatražiti upustva za dolazak na željenu destinaciju putem Apple Maps.

Siri koristi glasovne komande i sposobna je da razume i interpretira prirodni jezik, što omogućava jednostavno i intuitivno korišćenje. Međutim, kao što smo videli, u nekim slučajevima, Siri je mogla snimati korisničke razgovore, što je izazvalo zabrinutost u vezi sa privatnošću i zaštitom podataka.

Iako je Siri dizajniran da se aktivira specifičnom frazom, „Hej, Siri“, postoje i drugi faktori, poput grmljavine ili glasnih zvukova, koji su mogli nenamerno da pokrenu asistenta. Korisnici su iznosili žalbe da je Apple redovno snimao njihove privatne razgovore bez njihove svesti, a snimci su otkrivani čak i trećim stranama, uključujući oglašivače.

Da li je dovoljno 20 dolara i „Izvini“ za kompromitaciju intime i privatnosti?

Apple je priznao da je prisluškivanje postojalo, ali je u izjavi za britanski Guardian naglasio da su izvođači imali pristup „samo malom delu snimaka“. Kompanija se izvinila korisnicima i obećala da neće više skladištiti audio zapise u budućnosti. Da li je to dovoljno?

Može li me neko špijunirati preko kamere na mobilnom telefonu?

Ukoliko sud odobri nagodbu, kompenzacija bi mogla da bude isplaćena korisnicima koji su posedovali ili kupili uređaje sa Siri funkcionalnošću između 17. septembra 2014. i 31. decembra 2024. godine. Korisnici koji podnesu zahtev za odštetu moraće da se zakunu da je Siri bio nenamerno aktiviran tokom poverljivog razgovora. Iako iznos odštete zavisi od broja zahteva, procenjuje se da pojedinačna isplata neće prelaziti 20 dolara po osobi.

Ovaj slučaj je samo jedan u nizu, jer je slična tužba pokrenuta protiv Google-a, koja je trenutno na čekanju. Ishod ovog slučaja mogao bi da se odrazi na korisnike uređaja kao što su Google-ovi pametni zvučnici i telefoni, koji su kupili proizvode od 18. maja 2016. do kraja decembra 2016. godine.

Ovakvi slučajevi postaju sve češći i pokazuju zabrinutost korisnika i stručnjaka za bezbednost u vezi sa sve većom zloupotrebom privatnosti i ličnih podataka.

Zbog toga se tehnološki giganti sa razlogom suočavaju sa rastućim pritiscima da obezbede zaštitu svojih korisnika, no, kako pravni okviri kaskaju za strahovitim mogućnostima tehnologije, ovaj problem će i dalje visiti u vazduhu.

5/5 - (3 votes)
AUTORSMART LIFE
Prethodni članakKako protumačiti ovaj incident na aerodromu Nikola Tesla?