Kako treba da izgleda uniforma službenika obezbeđenja?

Zamislite da vam se približava osoba obučena kao običan posetilac, koja vas prati ili upozorava na ponašanje.. Da, to može biti službenik obezbeđenja. A da li je to dozvoljeno i na koji način je regulisano nošenje radne uniforme i kako ista treba da izgleda, pročitajte u nastavku.

2
- Sponzor članka -hikvision srbija

Uniforma službenika obezbeđenja mora biti jasno prepoznatljiva, propisno označena i prilagođena situacijama u kojima se koristi, a Pravilnik o boji i sastavnim delovima uniforme službenika obezbeđenja („Sl. glasnik RS“, br. 49/2019) tačno definiše njene delove i pravila. Ova uniforma treba da bude lako uočljiva i profesionalna, sa jasno vidljivim logotipom firme i natpisom „Obezbeđenje“ ili „Security“ na gornjim delovima kao što su jakne, majice ili kape.

Pravilnik nalaže i da se uniforma sastoji od osnovnih delova kao što su košulja ili majica sa kragnom, pantalone/ suknja, jakna ili bluza, ali i dodatne opreme kao što su prsluci, kape, rukavice ili kišni mantil, u skladu sa letnjim ili zimskim periodom. Logo i natpis „Obezbeđenje“ moraju biti vidljivi na rukavima ili grudima, kao i na leđima, obično u fluorescentnom formatu kako bi bili lako prepoznatljivi i u uslovima smanjene vidljivosti.

Evo šta treba da poseduje kvalitetan službenik obezbeđenja!

Zašto je uniforma važna?

Na prvi pogled možda deluje da je „kamuflaža“ zaposlenih u obezbeđenju dobra taktika, kako bi se, na primer, uhvatio“ dugogodišnji kradljivac u trgovinskom lancu ili maloprodaji. Međutim, praksa pokazuje drugačije. Zamislite situaciju u kojoj vam se približava neko ko je obučen kao svaki drugi posetilac, ali vas prati ili opominje u vezi sa vašim ponašanjem. Ovaj osećaj nelagodnosti i sumnje može nastati upravo zato što osoba nije jasno predstavljena kao službenik obezbeđenja.

Problemi zbog nenošenja uniforme

Mnoge firme zanemaruju ili ne poznaju zakon i angažuju fizičko obezbeđenje mimo propisa, bez odgovarajuće licence, i naravno uniforme. Službenici obezbeđenja ponekad dolaze u običnoj kežual odeći, što stvara konfuziju i nelagodnost među građanima, potrošačima ili klijentima. Ovakva situacija često dovodi do nepotrebnih sukoba jer nije očigledno da je reč o osobi zaduženoj za bezbednost. Osim toga, službenik bez uniforme može lako prekoračiti svoja ovlašćenja, jer nije jasno identifikovan kao neko ko radi na obezbeđenju objekata. Time, ne samo da se narušava bezbednosna praksa, već se i diskredituju u očima javnosti.

„POČETNIČKE“ GREŠKE SLUŽBENIKA OBEZBEĐENJA

Šta uniforma zapravo predstavlja?

Uniforma nije samo deo radne opreme; ona je simbol poverenja, prepoznatljivosti, zaštite i profesionalizma. Kada vidimo osobu sa jasno označenom uniformom, logotipom firme i natpisom „Obezbeđenje“ ili „Security“, treba da imamo osećaj da je prostor pod kontrolom i da je osoba obučena da deluje u slučaju bezbednosnih incidenata ili preventivno u slučaju potrebe. Pravilnik dodatno naglašava da uniforma ne sme biti tamnoplave boje, kako bi se izbegla sličnost sa uniformama policije, vojske i drugih državnih službi.

Da li je kamuflaža zaista dobra taktika?

Ideja da se službenik obezbeđenja kamuflira može zvučati privlačno kada se radi o detektivskim poslovima ili specijalnim istragama i operacijama, ali svakodnevne situacije u maloprodajnim objektima, firmama ili poslovnim centrima ne zahtevaju takve mere.

Primena „tajnog obezbeđenja“ može biti kontraproduktivna u ovakvoj praksi. Umesto toga, kombinacija različitih metoda i primena integrisanih sistema tehničke zaštite, kao i dosledno sprovođenje propisanih mera Aktom o proceni rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja i Plana obezbeđenja, može daleko efikasnije smanjiti krađe i zaštititi imovinu, lica i poslovanje na jedan profesionalan način.

KO MOŽE, A KO NE? Vrste i uslovi za izdavanje licenci u oblasti privatnog obezbeđenja

Plata ili kora hleba – Zarade službe obezbeđenja

5/5 - (1 vote)
Prethodni članakUvođenje alkobrava i digitalnih dosijea: Hoće li novi zakon promeniti saobraćajnu kulturu?