Uvođenje alkobrava i digitalnih dosijea: Hoće li novi zakon promeniti saobraćajnu kulturu?

Najavljene izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja donose strože mere i inovativna rešenja za unapređenje sigurnosti na putevima, usmerene ka smanjenju broja nesavesnih vozača i poboljšanju uslova za sve učesnike u saobraćaju.

107
Uvođenje alkobrava i digitalnih dosijea: Hoće li novi zakon promeniti saobraćajnu kulturu?
- Sponzor članka -hikvision srbija

Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja donosi niz značajnih promena. Očekuje se da će zakon biti usvojen sredinom naredne godine, sa fokusom na unapređenje bezbednosti svih učesnika u saobraćaju i uvođenje strožih kaznenih mera.

Radna grupa trenutno intenzivno radi na nacrtu zakona, u nameri da dodatno osigura sigurnost na putevima kroz moderne regulative.

Digitalni dosije vozača

Jedna od predloženih novina je uvođenje digitalnih dosijea za vozače, što bi omogućilo svakom vozaču da ima stalan uvid u svoje prekršaje, kaznene poene i druge relevantne podatke. Ovaj digitalni sistem bi pružio transparentnost i omogućio vozačima da prate svoj istorijat u saobraćaju, što uključuje prekršaje i druge administrativne aktivnosti. Takođe, najavljena je i kategorizacija kaznenih poena koja bi jasno ukazivala na težinu prekršaja, čime bi se podstakla veća odgovornost vozača.

Šta su alkobrave?

Kako bi se sprečile vožnje pod uticajem alkohola, razmatra se obavezna ugradnja tzv. alkobrava za vozače koji su počinili višestruke prekršaje povezane sa alkoholom. Alkobrave funkcionišu tako što blokiraju pokretanje automobila dok vozač ne dokaže da nije pod dejstvom alkohola. Ova inovacija ima za cilj da dodatno smanji broj saobraćajnih nezgoda izazvanih alkoholisanjem, time što će vozačima s istorijom ovakvih prekršaja biti onemogućeno da voze u alkoholisanom stanju.

Strožije kazne i oduzimanje vozila

Predložene izmene predviđaju i pooštravanje kaznene politike, posebno za prekršaje koji povećavaju rizik od težih saobraćajnih nezgoda, kao što je nekorišćenje sigurnosnih pojaseva. Takođe, kao dodatna mera bezbednosti, nastaviće se praksa trajnog ili privremenog oduzimanja vozila za povratnike koji su počinili teške saobraćajne prekršaje. U ovakvim slučajevima, vozila mogu biti oduzeta i do dve godine, uz obavezu prekršioca da snosi troškove skladištenja.

Otvorenost za predloge građana

S obzirom na to da je u procesu izrade novog zakona, nadležni su otvoreni za predloge i ideje građana koje bi doprinele većoj bezbednosti na putevima. Građanima je omogućeno da putem posebnog mejla predlože rešenja i iznesu svoje ideje, kako bi zakon odgovorio na stvarne potrebe u saobraćaju.

Problem najnesavesnijih vozača

Smatra se da oko 95% vozača poštuje propise, dok problem leži u malom procentu vozača koji kontinuirano krše saobraćajne norme. Oštrije kazne i nova pravila ciljaju upravo ovu grupu nesavesnih vozača kako bi se smanjio njihov uticaj na bezbednost saobraćaja. Planirano uvođenje strožih sankcija i efikasniji mehanizmi kontrole usmereni su ka stvaranju bezbednijeg saobraćajnog okruženja za sve.

Sve ove promene predstavljaju ključne korake ka unapređenju bezbednosti u saobraćaju, a očekuje se da će novi zakon značajno doprineti smanjenju saobraćajnih nesreća i obezbediti sigurnost za sve učesnike na putevima.

5/5 - (1 vote)
IZVORRTS
Prethodni članakBEZBEDNOST NIJE MUŠKI POSAO, a to dokazuju OVE dame: Crnoj Gori treba više žena na rukovodećim pozicijama
Sledeći članakKako treba da izgleda uniforma službenika obezbeđenja?