BEZBEDNOST NIJE MUŠKI POSAO, a to dokazuju OVE dame: Crnoj Gori treba više žena na rukovodećim pozicijama

Značajna činjenica koja budi optimizam je da se sve više mladih devojaka opredeljuje za karijeru u bezbednosnoj branši. Sektor bezbednosti ne treba da bude rezervisan samo za pripadnike muškog pola jer nije samo „muški posao“ što je i poruka svih učesnica i učesnika konferencije “Žene u sektoru Bezbjednosti” koju je organizovala Asocijacija menadžera bezbjednosti Crne Gore.

1
BEZBEDNOST NIJE MUŠKI POSAO, a to dokazuju OVE dame: Crnoj Gori treba više žena na rukovodećim pozicijama
- Sponzor članka -hikvision srbija

Bezbednost nije muški posao, a to su dokazale brojne dame u Crnoj Gori na različitim pozicijama u Ministarstvu odbrane, Vojsci, Upravi policije, Agenciji za civilno vazduhoplovstvo, Aerodromima Crne Gore i u ostalim javnim i privatnim institucijama od najvišeg državnog značaja.  To je zajednička poruka učesnica i učesnika konferencije “Žene u sektoru Bezbednosti” koju je organizovala Asocijacija menadžera bezbednosti Crne Gore u Podgorici.

Predsednica Odbora za rodnu ravnopravnost u Skupštini Crne Gore, Jelenka Andrić koja je otvorila konferenciju, naglasila je da je povećanje zastupljenosti žena u sektoru bezbednosti od suštinskog značaja za promociju mira i bezbednosti.

“Ignorisanje 50 odsto populacije, tj. žena, znači gubitak važnog potencijala, pogotovo ako uzmemo u obzir da žene i muškarci imaju različite bezbjednosne potrebe i prioritete. Iako je prisustvo žena u institucijama bezbjednosti u Crnoj Gori unapređeno, napredak je i dalje spor. Ipak, broj žena na rukovodećim položajima ostaje mali, što predstavlja poseban izazov. Čak i kada ih zauzmu, to su uglavnom administrativne, a ne operativne pozicije”, skrenula je pažnju poslanica Andrić.

Ona je dodala da je zato važno da žene u Crnoj Gori moraju biti više zastupljene na rukovodećim pozicijama.

“Značajno je, međutim, da raste broj devojaka koje upisuju Policijsku akademiju u Danilovgradu. Dok je prije šest godina svaka četvrta osoba na akademiji bila ženskog pola, prošle godine je upisano više od trećine žena – 36 od 96 kandidata. Ovaj pomak pokazuje da uz adekvatne podsticaje i podršku možemo privući veći broj žena u sektor bezbjednosti”, navela je Andrić.

Predsednik Asocijacije, Dragan Radulović istakao je značaj još snažnijega zagovaranja i promocije istovetnih prilika za žene u muškarce u kontekstu profesionalnog rasta, razvoja i prilika.

Dagan Radulović“Brojne dame u Crnoj Gori do danas su dokazale da bezbjednost nije ‘muški posao’, i zato, nadam se, i ovom konferencijom jače kucamo na ta vrata koja su ranije tek otškrinuta. Verujem da je asocijacija koju predstavljam, a koja okuplja 135 članica, od čega 49 pravnih i 89 fizičkih lica iz javnog i privatnog sektora bezbjednosti i koja funkcioniše po uzoru na strukovne organizacije u zemljama članicama Evropske unije, i na ovaj način podržala istinsku potrebu za osnaživanjem svesti o tome da nema i ne može biti ‘muških’ i ‘ženskih’ poslova. Ravnopravnost u prilikama i ravnopravnost u procesu napredovanja i usavršavanja je proveren recept za uspeh svakog društva, a Crna Gora, u procesu pridruživanja Evropskoj uniji, to sada mora i u praksi da pokaže”, izjavio je Radulović.

Da je, međutim, u realnosti za žene u Crnoj Gori zahtevno da se izbore za ravnopravnost svedoči i činjenica da imamo samo jednu damu koja vodi grad – Oliveru Injac, koja je gradonačelnica Podgorice i bivša ministarka odbrane. Osim sa redovnim profesionalnim izazovima, žene na rukovodećim pozicijama treba da se izbore i protiv predrasuda, stigme, ali i nekorektnih političkih napada – što, međutim, ne smije da bude obeshrabrujuće već, naprotiv, da služi kao inspiracija za dalje napredovanje.

“Nekada mi se učini da su muškarci na političkoj sceni zaboravili na viteštvo. Lično sam bila izložena svojevrsnim neviteškim napadima na koje nikad nijesam odgovorila na istovjetan način. Zato uvijek biram da ostanem hrabra i odvažna. Dakle, uvjek će biti onih koji pokušavaju da vas ospore, a vaš odgovor na to treba da bude rad na sebi i konstantno usavršavanje”, izjavila je Injac.

Da bi rasprava o učešću žena na najvišim upravljačkim pozicijama trebalo da se afirmiše u Skupštini Crne Gore, ocenila je sekretarka Ministarstva odbrane, Jadranka Vojinović. Ona je, prethodno, bila i prva dama u Crnoj Gori na poziciji državne sekretarke Ministarstva unutrašnjih poslova.

Žene u Sektoru Bezbjednosti“Odluke o ministarskim pozicijama pripadaju političkim elitama i tim povodom treba da imamo više diskusije u parlamentu. Sa druge strane, iz iskustva mogu da kažem da smatram da su žene na ekspertskim pozicijama u sektoru bezbjednosti visoko zastupljene. To je ključ. Rukovodioci imaju povjerenja u žene, poštuju njihovo znanje i uloženi trud. U isto vrijeme, sve mi moramo posvećeno da radimo na sebi, da se usavršavamo i obučavamo. Dodatno, moramo imati podršku kolega u ‘kući’ u kojoj radimo”, kazala je Vojinović.

Uz Injac i Vojinović o ličnim iskustvima u procesu profesionalnih ostvarenja, govorile su i bivša pomoćnica ministra pravde, prof. dr Vesna Ratković i prva direktorica Direkcije za bezbednost Crnogorske komercijalne banke, Jelena Vešović.

Na konferenciji je otvoreno i pitanje koliko je za žene u Crnoj Gori koja ja tradicionalno društvo zahtevno da postignu balans privatnog i poslovnog života. Da način postoji dokazuju životni primeri potpukovnice Sanje Pejović, v.d. načelnice Kabineta načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, načelnice Odseka za borbu protiv droga, Aleksandre Mihailović, profesorke Policijske akademije, Jelene Tomić, savetnice za vazduhoplovnu bezbednost u Agenciji za civilno vazduhoplovstvo, Ljubice Vujanović i rukovoditeljke Centra za obuku u Aerodromima Crne Gore, Milice Milošević.

Ove dame u profesionalnom usponu, zajedno sa ostalim koleginicama iz svih poslovnih sfera, imaju volje, kapaciteta i znanja da, u perspektivi, budu na čelnim pozicijama institucija u kojima grade karijere.

Da aktuelni rukovodioci vide žene na čelu crnogorskog Generalštaba, policije, ACV-a i ACG – potvrdili su na uvodnom panelu, državni sekretar Ministarstva odbrane, Marko Marković, direktor UP, Zoran Brđanin, direktor ACV-a, Ivan Šćekić i izvršni direktor ACG, Roko Tolić.

U tom pravcu, ova konferencija je pomak u pravcu snaženja svesti o potrebi za ravnopravnošću na svim poljima, a posebno u sektoru bezbednosti.

Rate this post
Prethodni članakVLADIMIR TOŠIĆ: Kako veštačka inteligencija (AI) menja pravila igre u zaštiti WordPress platforme?