Individualna zaštita je postala možda i ključna kada pričamo o bezbednosti. Iako je većini ljudi prva asocijacija na pružanje bezbednosti država i institucije kojima je jedan od glavnih zadataka da brinu o sigurnosti svojih građana, znamo nažalost da nije uvek slučaj da u potpunosti obezbede ono što je do njih i da se ne možemo u baš svakoj situaciji osloniti isključivo na to. Individualna bezbednost samim tim postaje stvar lične odgovornosti.
Tehnički sistemi su jedan od načina koji pomažu da se zaštita objekata i lica ostvari na što efikasniji način. Ukoliko pričamo o tehničkoj zaštiti u poslovnim prostorijama i kompanijama, retko koja poslovna organizacija danas nema bar neki vid toga u okviru svojih objekata. Koliko su neki od njih delotvorni i adekvatno postavljeni je druga tema, ali činjenica je da većina poslodavaca ima makar neku svest o tome da je važno zaštti imovinu i svesni su benefita koje to donosi sa sobom. Međutim, koje su prednosti sistema tehničke zaštite kada govorimo o zaštiti u okviru našeg doma?
- Prva prednost koja svima bude na umu kada govorimo o video nadzoru u svom domu je sigurno nadzor imovine u svakom momentu, tako da nema bojazni da ćemo propustiti šta se dogodilo ukoliko nismo u svom domu. Savremeni sistemi video nadzora omogućavaju da gde god se nalazili, imamo daljinski pristup svom video nadzoru putem mobilnih telefona ili računara.
- Obezbeđivanje dokaza: Kada govorimo o ovoj prednosti, postoje velika mimoilaženja među stručnjacima za bezbednost. Ali da počnemo od osnova. U slučaju provale ili nekog drugog incidenta, zahvaljujući video nadzoru možemo imati dokaze koji mogu biti ključni u otkrivanju počinioca i sprečavanju budućih incidenata. Treba uzeti u obzir i to da veliki broj provalnika neće tek tako ući u nečiji privatni posed, već će se najverovatnije truditi da na neki način prikrije svoj identitet, bilo to sakrivanjem lica ili prerušavanjem.
Ali, policija i u ovim situacijama ističe važnost video nadzora, jer iako ne možemo uočiti lik počinioca, pomoću video snimka možemo doći do nekih drugih važnih karakteristika koje će nas potom dovesti i do izvršioca, kao što su tetovaže, visina ili registarske tablice vozila na primer.
Ali ovde posebnu pažnju treba obratiti na izbor video nadzora, jer veliki broj kamera koje pokrivaju preširoku površinu nemaju toliko dobar kvalitet snimaka, odnosno one kamere koje imaju uže vidno polje će pre moći da imaju kvalitetniji snimak koji neće biti zamućen i gde će jasnije moći da se vide neki ključni detalji. Takođe treba voditi računa o pravilnom uglu pri postavljanju kamera, kao i o osvetljenju i noćnom režimu rada, odnosno kakav je kvalitet snimaka koje kamera pravi noću. Sve su ovo naizgled sitnice, ali upravo su to stvari koje će napraviti razliku da li će video nadzor biti efikasan ili ne.
- Upozorenja i obaveštenja: Neki sistemi nude ovu mogućnost, tako što Vas pri svakoj neuobičajenoj aktivnosti obaveštavaju, jer imaju ugrađenu detekciju pokreta u svoj sistem. Na taj način se u kratkom vremenskom periodu mogu preduzeti određene mere koje bi možda sprečile ili smanjile obim potencijalnog incidenta.
- Praćenje aktivnosti u okolini naše imovina: Ova stavka pruža mogućnost, da i kada ne dođe do nekog neželjenog događaja, na vreme primetimo recimo sumnjive posete ili obilaske naše imovine i u skladu s tim reagujemo.
- Kao poslednja stavka ostavljena je “prednost” koja se može videti na brojnim sajtovima i tekstovima, a to je prevencija kriminala. Zašto je ova stavka sporna? Iako možda postoje kriminalci koje bi sistemi video nadzora odvratili od vršenja krivičnog dela, moramo biti svesni da je broj takvih prestupnika zaista mali u realnom životu. Dobar broj njih već računa na moguće prepreke koje im se mogu isprečiti na putu i u skladu s tim planiraju svoja dela.
Tako da pri postavljanju video nadzora treba preispitati koji su nam motivi za to i ne računati da će video nadzor sam po sebi sprečiti kriminalna delovanja. Od izuzetne važnosti je gorepomenuti pravilan izbor kamera.
Takođe, treba voditi računa o potencijalnim problemima prilikom instalacije video nadzora i prevenirati ih. Glavna briga se najčešće tiče narušavanja privatnosti.
DA LI KOMŠIJA SME DA ME SNIMA? Sve o video nadzoru u stambenim zgradama i domaćinstvu
Ukoliko kamere nisu postavljene u skladu sa propisima i narušavaju slobodno kretanje i privatnost drugih korisnika, možemo imati problem.
Cena, pokrivenost kamera i kvalitet snimaka su takođe stvari koje mogu uticati presudno na to da li će sistem video nadzora biti instaliran ili ne. Jer što kvalitetnije snime snimke prave i njihova cena je viša.
Na kraju, video nadzor je odličan alat, nekada i preko potreban kada želimo da se zaštitimo na što bolji način. I sasvim sigurno utiče na to da budemo mirniji pogotovo kada se ne nalazimo u svom domu. Ali kao i kod svakog sistema tehničke zaštite, moramo imati svest o tome šta su naše potrebe i da li postupamo u skladu sa njima. Pravi izbor “alata” je ipak najvažniji i ne treba zaboraviti da su često najbolji sistemi zaštite oni koji imaju integrisane i druge bezbednosne sisteme, pa će tako kombinacija video nadzora sa recimo alarmnim sistemom, obezbediti daleko veću sigurnost nego što bi oni pojedinačno.