Pravda kroz objektiv?
Da podsetimo da je Ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić 15. avgusta u Srbiji potpisao sa Kristoferom Hilom, ambasadorom Sjedinjenih Američkih Država Ugovor o donaciji 60 kamera.
Zvaničnici su potvrdili da bi ovaj „pilot projekat“, kako se za sada naziva, trebao da počne sa radom od 1. septembra, i to na teritoriji Beograda.
Pilot projekat” zapravo je samo nastavak realizacije nečega na čemu se u MUP-u radi godinama, što piše i u Proceni uticaja obrade na zaštitu podataka o ličnosti u okviru projekta “Sigurno društvo” u Beogradu koji je MUP napravio još pre tri godine. U ovom dokumentu koji su morali da sačine i pošalju Povereniku za zaštitu podataka o ličnosti se navodi da je MUP nabavio ili će nabaviti 2500 kamera na stubovima, 3500 mobilnih kamera, 600 kamera za vozila i 1500 kamera za uniforme.
Za sada će biti 60 kamera na uniformama saobraćajnih policajaca, a biće korišćene u „presretačima“, odnosno službenim vozilima bez policijskih oznaka koje se koriste u kontroli saobraćaja.
PAZI SNIMA SE! POLICAJCI U SRBIJI NOSIĆE KAMERE I NA UNIFORMAMA
Gašić je naglasio da će korišćenje ove opreme dodatno povećati transparentnost rada saobraćajne policije i doprineti većoj bezbednosti svih učesnika u saobraćaju, kao i policijskih službenika.
S obzirom da je ovo prvi put da se nešto ovakvo isprobava u našoj zemlji, ministar je istakao da se nada da će u budućnosti ovo postati praksa i sastavni deo osnovne opreme svakog saobraćajca.
Ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo je na društvenim mrežama pitanja i odgovore u vezi sa kamerama koje će saobraćajna policija nositi na uniformama od 1. septembra.
Evo šta sve treba da znamo:
-
Šta su kamere za uniforme?
Kamere za uniforme su postavljene na vidljivom delu uniforme policijskog službenika saobraćajne policije koji, u skladu sa ovlašćenjima, obavlja poslove kontrole i regulisanja saobraćaja.
-
Čega su kamere za uniforme deo? Šta je SAVD?
Kamere su deo tzv. sistema za audio i video dokumentovanje (SAVD).
-
Kako se koriste kamere za uniforme?
Policijski službenik saobraćajne policije koristi kamere prilikom obavljanja policijskih poslova ili primene policijskih ovlašćenja.
-
Kako građanin zna da se kamera koristi?
Policijski službenik saobraćajne policije je dužan da obavesti građanina ukoliko se službeno postupanje snima audio i vizuelno.
-
Koja je svrha upotreba kamera za uniforme?
- dokumentovanje i kontrola rada policijskog službenika
- poboljšanje primene zakona i radnog učinka
- utvrđivanje osnovanosti pritužbi građana
- sprečavanje zloupotrebe i korupcije
- unapređenje policijskih poslova, analize i obuka.
-
U kojim situacijama se kamera za uniformu ne koristi?
Kamera se neće koristiti ukoliko postoji prepreka ili pretnja javnoj bezbednosti i bezbednosti policijskog službenika.
-
Gde se koriste kamere za službenike?
Kamere za uniforme koristiće policijski službenici saobraćajne policije koji vrše kontrolu saobraćaja presretačima i na deonici auto-puta, na teritoriji Beograda.
-
Da li se kamere za uniforme koriste u drugim mestima i gradovima?
Kamere će u kasnijim fazama koristiti i policijski službenici saobraćajne policije u svim policijskim upravama.
-
Zašto je uvođenje kamera za uniforme važno?
Veća bezbednost službenika i učesnika u saobraćaju, veća transparentnost i poverenje u rad saobraćajne policije, manja mogućnost zloupotrebe, sprečavanje ometanja, napada i drugih krivičnih dela.
-
Ko ima pristup nastalim snimcima (ličnim podacima)?
Pristup podacima imaju samo ovlašćeni policijski službenici saobraćajne policije, a kontrola pristupa sistemu ostvaruje se kroz jedinstveno korisničko ime i lozinku.
-
Koje mehanizme kontrole pristupa ličnim podacima ima ovaj sistem?
Sistem je podešen da omogući vođenje evidencije o odgovornim osobama koje su odobrile pristup sistemu, kao i uspostavljanje procedura za identifikaciju i proveru ovlašćenog pristupa.
-
U kojim državama se koriste kamere za uniforme?
SAVD je u primeni u 13 evropskih država, članica organizacije ROADPOL – Evropske mreže saobraćajnih policija (Bugarska, Litvanija, Slovenija, Holandija, Poljska, Malta, Letonija, Moldavija, Mađarska, Finska, Rumunija, Turska, Estonija), dok je implementacija projekta u toku u Belgiji, Italiji i na Kipru.
-
Kakva su iskustva korišćenja kamera za uniforme u svetu?
U navedenim zemljama efekti primene su pozitivni, a sistem je doprineo većoj zaštiti i građana i policijskih službenika saobraćajne policije, kao i smanjenju slučajeva korupcije.