Bezbednosni istraživači Check Point-a otkrili su ozbiljnu pretnju svima koji koriste Qualcomm pametni telefon, koji od 2019. godine zauzima oko 40% tržišta. Istraživači su novootrkivene tehnološke porpuste nazvali „AHILI“
Check Point pronašao je više od 400 linija ranjivosti koda, sve u digitalnim signalnim procesorima Qualcommovih SoC-ova. Naravno, većina detalja čuvaju se u strogoj tajnosti kako bi se rizik kosinika minimizirao, a problem nastojao rešiti po hitnom postupku.
Kako se tehnološka ranjivost reflektuje u praksi?
Haker može potencijalno da snima pozive, krade podatke, instalira zlonamerni softver koji se ne može deinstalirati, pa čak i da sprži uređaj. Dakle, haker ima potpunu kontrolu nad uređajem. Qualcomm je već započeo sa ažuriranjem upravljačkih programa i koda niskog nivoa, te bi ga uskoro trebao učiniti dostupnim dobavljačima, koji će tada morati da omoguće ažuriranja kojima se vrši automatsko popravljanje telefona.
Ipak, analitičari izjavljuju da je malo verovatno da je uopšte i došlo do zloupotrebe ranjivosti tehnološkog sisitema, i da nemaju evidenciju o tome da li je i ko učinio.
Savet svim korisnicima : preuzimajte aplikacije iz pouzdanih izvora poput Google Play prodavnice, tu bi ste trebali biti sigurni.