Muzika nas oplemenjuje, u njoj uživamo u svakom trenutku, pa i tokom vožnje. Obično pravimo kompilacije najomiljenijih pesama, koje možda često i nisu baš dobre dok vozimo četvorotočkaša.
Istraživanje koje je sprovela kompanija „Moneybarn“ pokazuje da je većina pesama koje vozači favorizuju i preferiraju da slušaju u toku vožnje, zapravo opasna. Takva muzika povećava broj otkucaja srca vozača iznad 120 u minuti i može imati negativan uticaj na koncentraciju, percepciju, motoriku i naravno negativne ishode…odnosno može rezultirati bržom i nedovoljno pažljivom vožnjom koja za posledicu ima veći broj prekršaja u saobraćaju ili druge značajnije konsekvence po vozača i druge učesnike u saobraćaju.
Ključno pitanje je u kojoj meri muzika utiče na bezbedno ponašanje u saobraćaju?
Na ovu temu sprovedena su brojna istraživanja, a ono što je ključno u samom odgovoru na postavljeno pitanje jesu sledeći faktori: okolonosti i uslovi na putu, drugi učesnici saobraćaja, ispravnost vozila, psihičko i emotivno stanje vozača, iskustvo, da li u vozilu sedi još lica, koja vrsta muzike se sluša, koliko glasno, u kom je tempu, precepcija, opreznost…
Kako utiče iskustvo u vožnji?
Jedan od ključnih faktora je iskustvo, a sa tim u vezi uzrast koji određuje nivo iskustva. Opšte poznato je da su mladi manje iskusni vozači i da su skloniji prekršajima, neopreznoj vožnji, te su svakao podložniji negativnom uticaju muzike na ponašanje u saobraćaju. Šta to znači? To znači da veliki procenat mladih ljudi dok je “za volanom“ pušta agresivnu i glasnu muziku čiji frekventni opseg negativno utiče na frekvenciju rada mozga, smanjuje koncentraciju, menja raspoloženje uglavnom ka negativnom iako vozač nema svest o tome….svest se javi kada se posledica nažalost dogodi, a svedoci smo nebrojanih primera bahate vožnje sa negativnim ishodima, koji čak mogu biti i tragični.
Iskustveniji vozači, ipak znaju kako da voze i “pod pritiskom“, odnosno slušajući ovakvu muziku, premda značajnu ulogu igra i psihičiko stanje, (ne)stabilnost, emotivni naboj, karakter i temperament vozača. No, jedno je sigurno, od izbora muzike zavisi i oprez. Uz agresivnu muziku kao potencijalnog izvora ugrožavanja sopstvene, a konsekvencijalno gledano i bezebdnost drugih učesnika, sa sobom povlači i konzumaciju alkohola, narkotika ili drugih nedozvoljenih supstanci. U takvoj situaciji zasigurno imamo nešto što se zove direktno ugrožavanje.
Kako muzički žanr utiče na ponašanje u saobraćaju?
Brojna istraživanja bavila su se ovom tematikom, a otrkiveno je da žanr utiče na ponašanje u toku vožnje. Za primer se uzima popularna muzika – rnb, tehno, pop, koji se ne smatraju preporučljivim, već visokorizičnim, jer se zajedno sa dabstep muzikom dovode u korelaciju sa povećanjem brzine, i podstiču agresivniju vožnju za razliku od klasične muzike i džeza koji koji podstiču dobro raspoloženje i ne utiču na brzinu reagovanja.
Kako tempo utiče na vožnju?
Tempo muzike određuje tempo kucanja vašeg srca, pa tako muzika koja brža i iznosi 120 bitova u minuti, ubrzava rad srca,a vozač često povećava brzinu i vozi agresivnije. Preporuka je da se tokom vožnje slušaju pesme laganog ritma, idealno oko 70 bitova u minuti, jer je takva muzika relaksirajuća, a ipak održava nivo koncentracije i opreza koji je potreban za sigurnu vožnju, a sa druge strane smiruje u napetim i stresnim gužvama u gradskom saobraćaju.
Kako utiče jačina zvuka na ponašanje u vožnji?
Istraživanja su pokazala da , bez obzira na izbor vsrte muzike, jačina zasigurno utiče na koncentraciju, opreznost, reflekse. Konstatovano je da glasna muzika ometa vozača i usporava vreme reagovanja. Dokazano je da jačina od oko 90 decibela usporava reakciju za čak 20% i umanjuje pravovremeno reagovanje u iznenadnim situacijama.
Koje pesme bi trebalo da izbegavamo dok smo “za volanom“ ?
Istraživanjem koje je sprovela organizacija Moneybarna obuhvaćeno je 96 najpopularnijih pesama na Spotifyju. Prikazaćemo listu “ najopasnijih“ pesama kao najopasnijih i nepreporučljivih u toku vožnje.
- „American Idiot“ (Green Day).
- „Party in the USA“ (Miley Cyrus),
- „Mr. Brightside“ (The Killers),
- „Don’t Let Me Down“ (The Chainsmokers),
- „Born to Run“ (Bruce Springsteen).
Ocenjeno je da “popularna” muzika 21 veka – RnB, House, elektronska muzika kao i miks pomenutih žanrova nije siguran za slušanje u kolima. Manje od 30 % najpopularnijih pesama za poslednjih 10-15 godina ocenjeno je kao nepreporučljivo u toku vožnje.
Suprotno tome preporučuje se lista od sledećih pet:
- „Africa“ (Toto)
- „Under the Bridge“ (Red Hot Chili Peppers)
- „Stairway to Heaven“ (Led Zeppelin)
- „God’s Plan“ (Drake)
- „Location“ (Khalid).