Šta su fotoklopke?
Fotoklopke su vid kamera koje se koriste na otvorenom prostoru: u lovu, za praćenje i zaštitu životinja, skriveno snimanje lica koje narušavaju prirodna staništa i njihove perimetre, ali se takođe mogu koristiti i za zaštitu imanja i imovine od neovlašćenog ulaza u posed od strane NN lica, posebno ukoliko instalacija sistema tehničke zaštite premašuje vaš budžet.
Prednost ovog uređaja je njegov spoljni izgled takozvani “Kameleon”, koji se adaptira na okruženje u kome treba da se postavi. Najčešće se izrađuje u maskirnim bojama i pogodan je za kamuflažu. To je upravo cilj, da bude stopljen sa okruženjem, neprimetan, a da bude od koristi i posluži svrsi.
Kako rade?
Fotoklopke rade na bazi toplotnih senzora – njihov okidač se aktivira kada se u blizini neko ili nešto kreće. Senzor detektuje toplotni trag čoveka ili životinje koji se kreću i tada se aktivira kamera koja pravi fotografije ili kratke snimke. Skladištenje fotografija i snimaka vrši se na SD kartici ili se po difoltu šalju korisniku preko interneta, a modeli sa GSM modulom mogu urgentno poslati MMS poruku putem mobilnog ili e-mail obaveštenje o detektovanom kretanju na posedu.
Napajanje uređaja ostvaruje se preko baterija (alkalnih, litijumskih), ima 2 režima rada – dnevni i noćni. Danju sva registrovana kretanja snima u boji, a noću su snimci ili fotografije u crno-beloj varijanti (night vision). Budući da su uglavnom namenjeni za eksterno okruženje, adaptirani su da rade na temperaturi od -30 do čak +70 stepeni Celzijusa.
Ključna razlika u odnosu na video nadzor je u tome što fotoklopke ne vrše snimanje 24h, već kada senzori detektuju pokret. Njihove dimenzije, spoljni izgled, jednostavna montaža i kamuflaža, pored navedenih mogućnosti, opredeljuju izbor za njihovu kupovinu.
Ključne karakteristike kvalitetne fotoklopke!
Prilikom kupovine, veoma je važno odabrati fotoklopku koja ispunjava sledeće zahteve:
-
Momentalna detekcija i brzo reagovanje senzora na toplotu, odnosno kretanje
-
Kvalitet i vrsta objektiva, njegova svetlosna jačina. Što je širi objektiv i širina snimka, to je veća preglednost terena, pa se preporučuje klopka sa širokopojasnom kamerom ili postavljanje manji broj klopki radi sveobuhvatne preglednosti predmetnog terena.
-
Kvalitet osvetljenja je takođe od ključnog značaja pogotovu ukoliko je cilj da uređaj bude u “pripravnosti” i tokom noći kada dolazi do aktivacije infracrvenog svetla koje je nevidljivo i neupadljivo (940nm)
-
Fotoklopka sa belim blicem omogućava da napravljeni snimci i fotografije u toku noći budu u boji
-
Od napajanja pogodan je solarni punjač ukoliko se klopka postavlja u dvorište vikendice ili na neko drugo mesto, gde je potrebno da bude duže vreme aktivirana bez obilaska korisnika
-
Fotoklopke sa dojavom pružaju mogućnost kontrole “instant” napravljenih snimaka i fotografija putem telefona
Cene uređaja variraju u zavisnosti od kvaliteta i mogućnosti, te, ukoliko smatrate, da bi baš Fotoklopka moga da bude Vaš idealni čuvar poseda, trebaće Vam najmanje 200 evra za ovakvu investiciju.