Zašto je bitna dozvola i kako upravljati?
Imajući u vidu činjenicu da svako može kupiti dron, dozvola ipak predstavlja ispravu kojom se ograničava neovlašćeno upravljanje, imajući u vidu tehnološke mogućnosti drona kojima se može ugroziti bezbednost, pre svega privatnost pojedinaca ili grupe, snimanjem iz vazduha. Da bi se sprečila zloupotreba, operater na zemlji je dužan da uvek bude dostupan službi kontrole letenja.
Prema Pravilniku dron može da leti samo danju i sve vreme da bude u vidnom polju korisnika, i to na udaljenosti do 500 metara vazdušnom linijom. Maksimalna visina je 100 metara iznad tla, izuzev ako se na na zahtev odobri upotreba na većoj visini od strane Direktorata. Dronovi se po pravilu koriste na nenaseljenim područjima, a po pribavljenojm odobrenju moguće ih je koristiti i u naseljenim.
Najava leta je obavezna i svaki let se planira najmanje 5 – 10 dana unapred u skladu sa meteorološkim uslovima. To znači da se služba letenja obaveštava o lokaciji, putanji, svrsi i trajanju leta.
Ugrožavanje bezbednosti, odnosno privatnosti pojedinaca je uvek moguća, jer, kako postoji veliki broj registrovanih, tako postoji veliki broj neregistrovanih bespilotnih letelica koje nisu pod kontrolom nadležnih organa!!
Kolike su kazne za kršenje zakona?
Kazne za prekršaj kreću se od 25.000 do milion dinara za pravna lica, a za fizička od 10.000 do 50.000 dinara. Ukoliko osoba izazove teške povrede, smrtni ishod ili veliku materijalnu štetu, onda slučaj prelazi u nadležnost krivičnog zakonodavca, a u tom slučaju sledi kazna zatvora.