Svakako jedna od inovacija koja je već uzela maha, jeste koncept pametnog grada. Potencijal pametnih gradova je skoro neograničen, a rast ovih gradova se povećava tokom godina.
Koncept pametnog grada je tehnologija budućnosti koja ima za cilj da transformiše sredinu u urbanije stanje sa puno više mogućnosti za same građane. Tehnologija pametnog grada bavi se pitanjima kao što su energija, transport i komunalije. Ova tehnologija deluje na smanjenje potrošnje resursa, a otpada na smanjenje troškova. Pametni grad ima za cilj da deluje na smanjenje resursa i da poboljša kvalitet života ljudi koji žive u njemu korišćenjem inteligentne tehnologije.
Bezbednost je suštinski najbitnija komponenta uspeha koncepta pametnog grada, ona predstavlja veliki izazov zbog uključivanja mnogobrojnih tehnologija i povezanosti različitih mreža i komponenti. Ulaganje u bezbednost je preduslov nesmetanog funkcionisanja koncepta pametnog grada, jer i manji sajber napad na neku od komponenti ovog modernog sistema može da paralizuje funkcionisanje čitavog grada i izazove velike probleme u istom.
NEOM – futuristički grad u Saudijskoj Arabiji
Saudijska Arabija gradi futuristički mega-grad koji je čak 33 puta veći od Njujorka. Saudijski zvaničnici ovaj poduhvat nazivaju kao „najambiciozniji projekat na svetu“.
Planirani grad se zove Neom, i biće smešten na obali Crvenog mora u severozapadnoj saudijskoj provinciji Tabuk. Ova oblast je poznata po pustinjama i velikim vrućinama, zato jedna od prvih glasina o novom pametnom gradu govori o „klimatskoj manipulaciji“, gde će se pustinjska klima „zameniti“ svežijom klimom, izazivanjem veštačkih kiša i hladnog vazduha.
Prestolonaslednik Mohammed bin Salman je najavio da će Neom biti završen 2025. godine, a prva faza se bliži kraju.
U Neomu, gradu budućnosti roboti će se koristiti se u različite svrhe, od toga da budu posluga stanovnicima do toga da se organizuju njihove borbe u kavezima radi zabave. Takođe se planira i ostrvo sa dinosaurusima-robotima, koje je zamišljeno kao neka vrsta zabavnog parka budućnosti.
Objavljeni su i planovi u kojima se planira da grad Neom poseduje veštački mesec, leteće taksije kao transportna sredstva, te svetleće materijale zahvaljujući kojima bi grad trebalo da bude najsvetliji na svetu.
Postoje i informacije o nasilnom premeštanju lokalnih plemena, kreiranju klinika za editovanje ljudskog genoma.
Pored tehnoloških inovacija Neom će, kako stoji u planu, imati i najbolje škole sa hologramskim predavačima i najbolje plaćene poslove na celom svetu.
Ideja o ovom futurističkom gradu zvuči neverovatno, nešto što čak ni u filmovima nismo videli, takođe zvuči veoma impozantno i primamnjivo živeti u gradu gde će nas služiti roboti, a plate nam biti najveće na svetu. Sa druge strane koncept planiranog pametnog grada liči na koncept totalitarnog sistema, zbog toga što je on zamišljen kao automatizovani grad u kojem će se sve posmatrati 24h najsavremenijim video nadzorom i u svakom trenutku će se znati gde se koji građanin nalazi i šta radi.