Analizirajući ove bezbednosne rizike, kompanije SOS International i Control Risks kreirale su Travel Risk Map – mapu zemalja rangiranih prema stepenu rizika za putnike u 2019. godini.
Naredne godine putnici će potpuno bezbedno moći da se osećaju samo u nekoliko zemalja, a sve one se nalaze u Evropi. Ukoliko želite da se osećate skroz sigurno, prema mapi treba da posetite Dansku, Finsku, Island, Luksemburg, Norvešku, Sloveniju i Švajcarsku.
Eksperti su mapu kreirali na osnovu više parametara – trenutne političke situacije i faktora kao što su terorističke pretnje, društveni nemiri, stopa kriminala, pa čak i rizik od kidnapovanja, koji postoji u nekim regionima, posebno u zemljama Afrike i Latinske Amerike. Rizik za putnike je stepenovan na sledeći način – beznačajan, nizak, srednji, visok i ekstreman.
Prema dobijenim podacima Evropa predstavlja najbezbedniji kontinent, budući da je rizik za skoro sve evropske zemlje nizak. Slična situacija je sa Severnom Amerikom i delovima Južne Amerike, Kinom, Japanom, Australijom, Novim Zelandom i pojedinim afričkim zemljama, kao što su Maroko, Senegal, Gana, Namibija i Bocvana.
U afričkim, azijskim i zemljama Južne Amerike situacija je dosta drugačija, rizik za putnike je srednji, visok i čak ekstreman. Posebno opasne oblasti su granični prelazi između Egipta i Izraela, Gaza, delovi Ukrajine i Centralnoafrička Republika.
Putnici treba da budu veoma oprezni kada putuju u sledeće zemlje: Avganistan, Irak, Libiju, Mali, Somaliju, Južni Sudan, Siriju, Jemen. Zemlje u kojima su opasni pojedini regioni su: Alžir, Burkina Faso, Kamerun, Čad, Kongo, Egipat, El Salvador, Eritreja, Honduras, Obala Slonovače, Liban, Mauritanija, Meksiko, Mozambik, Nikaragva, Niger, Nigerija, Pakistan, Palestina, Papua Nova Gvineja, Ekvador, Indija, Filipini, Tadžikistan, Ukrajina, Venecuela.
U većini afričkih zemalja postoje veliki zdravstveni rizici (epidemije, loše zdravstvene usluge), a medicinska zaštita je skoro nepostojeća. Ostale zemlje sa visokim zdravstvenim rizikom za putnike su Irak, Sirija, Avganistan, Severna Koreja, Haiti, Venecuela. Evropa, Severna Amerika i Australija se po ovom pitanju smatraju bezbednim.
Bezbednost na putu se odnosi na kvalitetu putnu infrastrukturu, kvalitetne zakone koji propisuju ograničenja brzine, vezivanje zaštitnih pojasa i sl. Zemlje u kojima je bezbednost na putu na niskom nivou su brojne afričke zemlje, Saudijska Arabija, Oman, Iran, Kazahstan, Tajland, Vijetnam, Dominikanska Republika. Rizični su i putevi Rusije, Kine, Mongolije, Malezije, Mjanmara, Brazila, Bolivije, Paragvaja, Ekvadora i Gvatemale.