Savet ministara usvojio je juče informaciju o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini, u vezi sa povećanim prilivom migranata u BiH, koju je predložilo Ministarstvo bezbednosti, kao i informaciju tog ministarstva za Predsedništvo BiH o trenutnom stanju u oblasti migracija u BiH.
Prema prvim informacijama navedeno je da u pojačanom nadzoru granice i suzbijanju nezakonitih migracija Graničnoj policiji BiH i dalje pomažu pripadnici Agencije za istrage i zaštitu, Direkcije za koordinaciju policijskih tela BiH i MUP-a Republike Srpske, te da je oko 300 policajaca dodatno angažovano na jačanju nadzora granice, navodi se u saopštenju Saveta ministara.
Za smeštaj migranata u narednom periodu biće korišćeni Kasarna „Ušivak“ kod Hadžića i hotel „Sedra“ u Cazinu, u koji su smeštene ranjive kategorije migranata i porodice sa decom, prenosi “Srna”. Đački dom „Borići“ u Bihaću, mogao bi biti korišćen kao prihvatni centar pod uslovom da bude saniran, dok će kao privremeni prihvatni centar biti korišćen objekat „Agrokomerca“ u Velikoj Kladuši.
Kako navodi “Srna”, Službi za poslove sa strancima je od 1. januara do danas prijavljeno 12.068 ilegalnih migranata. Od ovog broja, čak 11.191 migrant iskazao nameru za podnošenje azila, dok je 835 osoba podnelo zahtev za azil. Najveći broj migranata dolazi iz Pakistana, Sirije, Irana, Avganistana i Iraka.
Savet ministara je na današnjoj sednici, na predlog Ministarstva bezbednosti, usvojio i dva važna dokumenta u borbi protiv pranja novca – Procenu rizika od pranja novca i finansiranja terorizma u BiH za period 2018-2022. godine i Akcioni plan za saniranje identifikovanih nedostataka u sistemu sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, čime je realizovana prva preporuka Radne grupe za finansijsko delovanje /FATF/.
Akcioni plan sadrži više tačno definisanih mera koje će realizovati nadležne institucije do kraja sledeće godine s ciljem jačanja kapaciteta nadležnih službi u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
Procenu rizika od pranja novca i finansiranja terorizma u Bosni i Hercegovini do 2022. godine i dvogodišnji Akcioni plan za otklanjanje identikovanih nedostataka u sistemu sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma sačinila je radna grupa zajedno sa podgrupama. Na ovaj način žele se stvoriti uslovi za efikasno angažovanje raspoloživih finansijskih, tehničkih i ljudskih kapaciteta i resursa u borbi protiv finansijskog kriminala.