Kako poslodavci mogu biti sigurni da njihovim zaposlenima „ne pada koncentracija” u toku radnog vremena? Jednostavno, uz pomoć tehnologija koje svakim danom postaju sve sofisticiranije.
Kompanija Crossover, na primer, omogućila je poslodavcima da preko web kamera fotografišu svoje zaposlene na svakih 10 minuta.
Kompanija Qumram, ponudila je mobilnu aplikaciju uz pomoć koje šefovi mogu pratiti sve aktivnosti na mobilnim telefonima zaposlenih.
Iako je ovakav način nadgledanja aktivnosti zaposlenih nastao kako bi se sprečili prestupi, zloupotrebe, neizvršavanje radnih zadataka i drugi problemi na radnom mestu, mnogi upozoravaju da ovo otvara vrata raznim zloupotrebama i kršenju privatnosti.
Mnogi poslodavci smatraju da je nadzor radnog okruženja ključna pretpostavka njegove bezbednosti, ali i produktivnosti zaposlenih.
Najčešće korišćeni metodi nadzora zaposlenih su:
- Broj otkucaja na tastaturi, brzina i preciznost, a takođe je moguće koristiti i programe za uvid u ostale aktivnosti zaposlenog na računaru
- Nadzor e-mail-a i Internet stranica — uvid u poslate i primljene poruke i u njihov sadržaj, kao i uvid u posećene Internet stranice
- Video nadzor koji pre svega služi za detektovanje krađa zaposlenih, nasilja na radnom mestu i sprečavanje nedozvoljenog ponašanja
Rezultati studije koju je sprovela Američka asocijacija za menadžment (American management association) u saradnji sa institutom ePolicy pokazali su, između ostalog, da se elektronski nadzor zaposlenih povećava svake godine. Ovo su ostali rezultati istraživanja:
- 11% kompanija koristi globalni sistem za praćenje putem satelita
- 52% koristi pametne kartice kao vid kontrole pristupa i evidencije radnog vremena
- 66% poslodavaca vrši nadzor nad Internet sadržajima koje posećuju njihovi zaposleni
- 65% kompanija koristi specijalizovane softvere kako bi blokirali pristup stranicama za koje smatraju da nisu u vezi sa obavljanjem posla
- 28% kompanija otpustilo je radnike zbog zloupotrebe e-mail-a, kao što su neprikladano izražavanje i preterana lična upotreba
- 30% poslodavaca otpustilo je radnike zbog zloupotrebe Interneta na radnom mestu
Srbija nema poseban zakon za zaštitu privatnosti, ali se privatnost spominje u pojedinim članovima Zakona o radu, Zakona o državnim službenicima, Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, Krivičnom zakoniku. Konkretno, Zakon o radu garantuje zaposlenom prava iz domena zaštite ličnih podataka – pravo na uvid u dokumenta koja sadrže podatke o njemu, kao i pravo da zahteva brisanje onih podataka koji nisu u direktnoj vezi sa poslom koji obavlja.
Na društvenim mrežama se poslednjih dana vodi žučna rasprava na ovu temu, a jedan o komentara zaposlenih glasi: „Ukoliko morate konstantno da nadgledate svoje zaposlene, verovatno pravite lošu selekciju i zapošljavate pogrešne ljude”.