IP kamere imaju daleko bolji kvalitet snimljenog materijala od analognih i imaju bolju rezoluciju. Takođe, mogućnost da se preko mreže pregleda materijal ili čak prati uživo je veliki benefit, dok mogućnost PoE napajanja kamera štedi novac, vreme i energiju.
Međutim, javlja se novi problem – kako sprečiti da neko hakuje vašu IP kameru i pristupi snimcima? Najranjiviji delovi ovog sistema su Internet mreža koju koristite i mesto na Internetu na kojem se snimci emituju. Jednostavne korake za veću bezbednost možete preduzeti već danas:
- Zaštitite svoju Internet mrežu
Ukoliko IP kamere koristite kod kuće, potrebno je da zaštitite svoju WiFi mrežu, a to pre svega znači da vam je neophodna veoma jaka lozinka. Takođe, ograničite broj ljudi kojima ćete dobrovoljno otkriti lozinku, a ukoliko vam to nije jednostavno, trudite se da je redovno menjate.
Budite svesni da onaj ko zna vašu WiFi šifru, može ne samo da hakuje vaše IP kamere, već i vaš računar i sav njegov sadržaj može biti u opasnosti.
- Lozinka čuva vaše IP kamere
Većina IP kamera poseduje software koji je unapred instaliran da bi omogućio daljinsko nadgledanje. Problem je, međutim, što je svaka IP kamera već dobila podrazumevano korisničko ime i lozinku. Mnogi korisnici ne promene ovu šifru, što ostavalja prostora za mnoge zloupotrebe, jer ovo znači da su vaše kamere putem Interneta dostupne svima.
Slikovito – šifra kamere, zapravo predstavlja ključ za pristup vašim privatnim snimcima.
- Promenite standardni port kamere
Kada jedan računar komunicira sa drugim putem mreže, informacije se prenose kroz određeni port. Većina mrežnih uređaja kojima se pristupa putem Internet pretraživača je uglavnom podešena na port 80, uključujući IP kamere i rutere.
Preporučuje se da se standardni port kamere promeni na neki drugi koji se manje koristi. Promena porta ima nekoliko prednosti, a jedna je svakako veća bezbednost jer ukoliko neko pokuša da pristupi vašem ruteru, kamera će biti na drugom portu. Čak i u slučaju da nekako dođe do porta na kome je kamera, neće moći da pristupi kameri bez adekvatne lozinke.
- Promenite podrazumevanu lozinku vašeg rutera
Situacija je ista kao sa lozinkom vaše IP kamere – obavezno promenite šifru WiFi rutera pre nego što budete hakovani.
Još jedan detalj koji svi zaboravljamo i veoma retko se pominje je zamena šifre pristupa admin panelu rutera. Statistički gledano tek svaki 300-ti ruter ima podešenu šifru za admin pristup ruteru. Po novim trendovima, ovo je omiljena „zanimacija” mladih hakera koji vam promene naziv WiFi mreže, postave šifru i samo oni mogu da pristupe vašoj WiFi mreži.
- Ne zaboravite da ažurirate software kamere
Slično kao i sa aplikacijama na vašem mobilnom telefonu, proizvođač IP kamera će povremeno ažurirati software i unositi mala poboljšanja.
Međutim, ova unapređenja su veoma postepena i nije potrebno manualno ažuriranje software-a. Problem se može javiti kada proizvođač kamere otkrije grešku zbog koje bi ona mogla biti hakovana i tada se savetuje obavezno ažuriranje. Većina dobrih proizvođača će vas zamoliti da se registrujete kako bi vam oni ažurirali novu verziju. U suprotnom, morate posetiti sajt proizvođača jer se najnovije verzije software-a razlikuju za svaku kameru.