Prema podacima Međunarodne asocijacije za vazudšni saobaćaj, u proseku se dešava jedna nesreća na svakih 4,5 miliona letova. Ipak, postoje stvari koje možete učiniti da biste svaki sledeći let učinili prijatnijim.
BIRAJTE DIREKTNE LETOVE
Većina avionskih nesreća se dešava u fazi poletanja ili sletanja tako da je jedan od najjednostavnijih načina da smanjite mogućnost nesreće da na željenu destinaciju idete direktnim letom. Ako imate tu mogućnost i nije velika razlika u ceni, direktnim letovima ne samo da smanjujete rizik već će vaše putovanje trajati kraće.
VEĆI AVIONI SU SIGURNIJI
Avioni sa više od 30 putničkih sedišta su napravljeni i sertifikovani prema najstrožijim propisima. Takođe, u slučaju bilo kakvog problema veći avioni pokazali su se bezbednijim. U praksi se pokazalo i da veći avioni imaju bolju statistiku preživljavanja putnika.
OBRATITE PAŽNJU NA OBJAVE PRE LETA
Iako deluje da se objave pre poletanja ponavljaju, lokacije najbližih izlaza u slučaju opasnosti mogu se razlikovati u avionima. Neke putničke objave sadrže i informacije o položaju tela koji treba zauzeti u slučaju prinudnog sletanja i koje mogu biti veoma korisne.
PRIČVRSTITE POJAS ZA VREME LETA
Pravilno vezan sigurnosni pojas obezbediće dodatnu zaštitu i pomoći vam da izbegnete povrede ne samo u slučaju nesreće, već i slučaju turbulencija koje nisu tako retke.
SLUŠAJTE SAVETE KABINSKOG OSOBLJA
Osnovna uloga postojanja kabinskog osoblja u avionu je sigurnost i ukoliko se od vas traži da postupite na određeni način, prvo to uradite pa onda postavljajte pitanja. Još jedan od načina da učinite let prijatnijim je taj da nosite udobnu odeću. Kratke šetnje avionom u slučaju dugih letova se takođe preporučuju.
NE NOSITE SA SOBOM OPASNE MATERIJE ILI PREDMETE
Postoji prilično dugačak spisak zabranjenih predmeta koje nije dozvoljeno uneti u avion, ali zdrav razum nalaže da sa sobom ne nosite na primer benzin, koroziv, otrovne materije ili bilo kakvu vrstu oružja. Lista zabranjehih predmeta je duga i preporučuje se da se pre leta upoznate sa njom kako biste izbegli neprijatnosti.
NE PRETERUJTE SA ALKOHOLOM
Zbog nadmorske visine na kojoj se nalazi avion alkohol ima mnogo jači uticaj nego u normalnim uslovima na zemlji. Umerenost je dobar savet na bilo kojoj nadmorskoj visini, dok će se posebno u avonu izbeći mogući incidenti zbog preterane konzumacije alkohola.
IGNORIŠITE DOSADNO OKRUŽENJE I OPUSTITE SE
Nemojte izazvati incident ili svađu u avionu zbog toga što ste nervozni i kratkog fitilja. Stavite slušalice, opustite se i uživajte što je više moguće. Možete uživati u zabavnom programu koji nudi kompanija, a prednost toga je što će prenos biti prekinut u slučaju neke važne informacije.
NE POSTOJI NAJSIGURNIJE SEDIŠTE U AVIONU
Putnici su često u zabludi da su neka sedišta sigurnija od ostalih. U velikim avionskim nesrećama sa tragičnim ishodima ozbiljnost povrede zavisila je od mnogih faktora. Nesreće sa mnogo dima ili vatre uglavnom su preživljavali sposobni putnici koji nisu paničili.
OSLONITE SE NA RAZUM I OSTANITE PRIBRANI
U slučaju da se ipak nađete u vanrednoj situaciji kao što je evakuacija, pratite uputstva letačkog osoblja, prvo pomozite sebi pa drugima, nemojte paničiti i izađite iz aviona što je brže moguće.