Neki oblici savremenih bezbednosnih pretnji nose sa sobom veliku dozu nepredvidivosti i to se u prvom redu odnosi na terorizam na koji nije imuna nijedna država. Talačke situacije uglavnom nastaju napadom na mesta sa velikom frekvencijom ljudi kao što su autobuske i železničke stanice, bolnice, škole ili veliki trgovinski centri i nažalost niko više nije u zaštićen od ovakve vrste opasnosti.
Upravo zbog toga, dobro je znati osnovna pravila ponašanja u ovakvim situacijama:
- Ako ste bolesni ili u stanju koje zahteva lečenje, smesta zatražite lekove ili medicinsku pomoć.
- Pokušajte da ostanete što smireniji, pogotovo u prvih 15-45 minuta dok situacija ne postane stabilna.
- Nemojte se svađati i izbegavajte provokativne primedbe na račun otmičara – pokoravajte se njihovim naredbama najbolje što možete.
- Ne pokušavajte da se „dodvoravate” otmičarima nudeći predloge ili pomoć – ako vam se postavi određeno pitanje, ponudite adekvatan odgovor.
- Ako otmičari dozvoljavaju, održavajte odnos sa ostalim taocima i pokušajte da uspostavite nekakav odnos sa njima.
- Kada god je moguće, uočavajte osobine i navike otmičara.
- Osmatrajte okruženje u kojem se nalazite i pratite dešavanja (dobro upamtite svaki pravac, trajanje vožnje, razdaljine, obeležja pored puta, posebne mirise i zvukove, glasove, zvona) ali nemojte biti previše uočljivi.
- Ukoliko se ne nalazite u neposrednoj opasnoti, pokušaj bekstva može samo razljutiti otmičara i dovesti do osvete ili do ograničavajućih uslova za vas i ostale taoce. Ako vam je naređeno da učinite nešto što je izuzetno opasno, ili se situacija pogoršava i dođe do nasilja, uradite šta god možete da spasite sopstevni život.
- Ukoliko specijalne jedinice preduzimaju akciju, ostanite na zemlji i poštujte njihove instrukcije.
Odgovornim postupanjem prema sebi i ljudima oko sebe, stalnim informisanjem o potencijalnim opasnostima, prepoznavanjem i adekvatnim reagovanjem na njih razvija se bezbednosna kultura – čiji će značaj i neophodnost sa godinama čini se samo rasti.